Peelingi chemiczne

OPIS


Peeling chemiczny to zabieg estetyczny, którego celem jest intensywne kontrolowane złuszczanie warstw naskórka w celu usunięcia niektórych zmian chorobowych lub defektów kosmetycznych. W zależności od problemu dobierany jest odpowiedni rodzaj kwasu, a także jego stężenie i pH. Z uwagi na wielokierunkowe działanie kwasów i głębokość penetracji można podzielić je na: peelingi chemiczne powierzchniowe, średniogłębokie i głębokie.

Wskazania do peelingu chemicznego:

• zmarszczki, wysuszenie, zwiotczenie skóry
• zaburzenia pigmentacyjne w postaci przebarwień i odbarwień charakterystycznych dla starzenia posłonecznego
• wyrównanie kolorytu i ujednolicenie jej tekstury
• trądzik pospolity
• blizny zanikowe, potrądzikowe
• regulacja procesów wydzielania sebum
• teleangiektazje

 

Przeciwwskazania do zabiegu z użyciem kwasów:

• bakteryjne, atopowe i łojotokowe zapalenie skóry
• brodawki i znamiona w miejscu aplikacji preparatu
• ciąża i okres karmienia
• fototerapia
• ekspozycja na słońce w okresie letnim (większość kwasów)
• tanoreksja
• podrażniona i uszkodzona skóra
• aktywna opryszczka
• choroby autoimmunologiczne – kolagenozy, pęcherzyce
• skóra tuż po depilacji
• przerwanie ciągłości naskórka oraz blizny po zabiegach chirurgicznych w obrębie twarzy (do 2 miesięcy od zabiegu)
• procesy zapalne
 stosowanie retinoidów (w ostatnich 6 miesiącach)

 

Zalecenia po peelingach chemicznych:

Bezpośrednio po peelingach skóra może być obrzęknięta, zaczerwieniona i podrażniona. W przeciągu kilku dni od zabiegu następuje złuszczanie skóry. Ważne, aby bezwzględnie nie korzystać z kąpieli słonecznych przez 4 tygodnie oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną w postaci stosowania kremów z filtrem 50 SPF., pić dużą ilość wody i nawilżać skórę.

 

Peelingi chemiczne obejmują:

*peeling migdałowy, należący do alfa hydroksykwasów, otrzymywany przez hydrolizę wyciągu z gorzkich migdałów. Z powodzeniem eliminuje zaskórniki, zwęża rozszerzone pory, niweluje stany zapalne stąd doskonale stosuje się go w przypadku cery naczyniowej i z trądzikiem różowatym.

*kwas mlekowy należy do grupy hydroksykwasów pozyskiwany z kwaśnego mleka, działa wybielająco, wyrównuje koloryt skóry, pomaga w nawilżeniu i utrzymaniu prawidłowego pH skóry. Polecany jest do skóry przesuszonej, z przebarwieniami lub trądzikowej.

*peeling glikolowy, jako reprezentant grupy alfa hydroksykwasów posiada najmniejszą cząsteczkę ze wszystkich kwasów AHA, przez co jest szybko penetrowany przez naskórek. Kwas glikolowy powoduje uregulowanie pracy gruczołów łojowych, zwężenie porów, redukcję zmian trądzikowych (grudki, krostki, zaskórniki), ale też zmniejszenie blizn i przebarwień, poprawia również sprężystość i spoistość skóry. Poprzez aktywację fibroblastów do produkcji kolagenu skutecznie stosowany jest w celach przeciwzmarszczkowych.

*kwas salicylowy, należący do grupy beta hydroksykwasów pozyskiwany z kory wierzby ma działanie głównie keratolityczne i komedolityczne stąd jest najbardziej skutecznym i łagodnym kwasem stosowanym na zapalenie mieszków włosowych, nadmierne przetłuszczanie się skóry i trądzik. Doskonale sprawdza się również do niwelowania objawów fotostarzenia skóry.

*TCA – kwas trójchlorooctowy jest związkiem organicznym, będącym pochodną kwasu octowego. Jest silnym i agresywnym peelingiem stąd przynosi doskonałe efekty w redukcji trądziku, blizn potrądzikowych i pourazowych, zmniejsza przebarwienia oraz spłyca głębokie zmarszczki.

*kwas pirogronowy wykazuje największą przenikalność do mieszków włosowych i gruczołów łojowych stąd znalazł zastosowanie przy leczeniu trądziku w fazie aktywnej ze zmianami ropnymi i przy skórze przetłuszczającej się. Przynosi pozytywne efekty przy skórze dotkniętej łojotokowym zapaleniem skóry, trądzikiem różowatym, nadmiernym rogowaceniem naskórka, a także z przebarwieniami pozapalnymi.

*kwas laktobionowy – kwas z grupy polisacharydów PHA, otrzymywany jest naturalnie z występującej laktozy. Pozbawiony jest właściwości drażniących stąd stosowany jest do cery wrażliwej, nadreaktywnej, naczynkowej, z trądzikiem różowatym, atopowym zapaleniem skóry a nawet w przypadku łuszczycy. Zaletą są silne właściwości regenerujące, łagodzące podrażnienia, zaczerwienia, stany zapalne i wzmocnienie bariery skórnej.

*kwas azelainowy jest naturalnym związkiem organicznym wytwarzanym przez drożdże i bakterie. W przyrodzie występuje między innymi w pszenicy i jęczmieniu. Wykazuje silne właściwości hamujące rozwój bakterii, ograniczające wydzielanie sebum, przeciwzapalne i zmniejszające rumień, stąd z powodzeniem wykorzystywany jest w terapii skór trądzikowych, w tym trądziku różowatego. Doskonale sprawdza się w walce z przebarwieniami ze względu na właściwości wybielające.

*peeling PRX t33 to nowoczesny peeling chemiczny stosowany przy różnych problemach skórnych. Ze względu na brak podrażnień i łuszczenia się po zabiegu peeling ten może być wykonywany o dowolnej porze roku. Wskazany jest do walki z utratą napięcia i jędrności skóry twarzy, przy bliznach zanikowych, po ospie wietrznej i liszajcu, sprawdza się przy niwelowaniu trądziku zaskórnikowego, a także w redukcji melasmy i hiperpigmentacji. Peeling PRX t33 można łączyć z innymi metodami medycyny estetycznej takimi jak: mezoterapia tradycyjną metodą lub mezoterapia frakcyjna Dermapen, osoczem bogatopłytkowym, niciami biorewitalizującymi bądź laserowym odmładzaniu. Zabieg ten działa w głębokich warstwach skóry właściwej. Bezpośrednim efektem pozabiegowym jest widoczne nawilżenie i napięcie skóry, redukcja przebarwień oraz zmniejszona widoczność blizn i rozstępów.

*peeling BioRePeelCl3 jest nowoczesnym produktem o działaniu rewitalizującym, biostymulującym i eksfoliującym. Peeling BioRePeelCl3 jest preparatem dwufazowym, gdzie faza hydrofilowa składająca się z: kwasu trójchlorooctowego 35%, kwasu salicylowego, kwasu laktobionowego, kwasu winowego, kwasu cytrynowego, witaminy C i B2, aminokwasów: glicyny, proliny, hydroksyproliny, argininy, kwasu gamma- aminomasłowego łączy się z fazą hydrolipową składającą się ze skwalenu i mistrynianu izopropylu. Dzięki takiemu połączeniu peeling ten jest mało inwazyjny dla pacjenta co nie wyklucza go z codziennej aktywności. Zabieg wskazany jest dla osób, które chcą głęboko zrewitalizować skórę, przywrócić jej napięcie i elastyczność oraz zredukować zmarszczki czy przebarwienia. Doskonale sprawdzi się u osób borykających się z nadmiernym wydzielaniem sebum i rozszerzonymi porami- obkurczając je. Zabieg z powodzeniem można łączyć z mezoterapią mikroigłową potęgując jego efekt przebudowy skóry właściwej.